پيرهای جوان و پيرهای خيلی پير!


پیر مردها و پیر زن هایی رو که سرحال و فعّال هستند خیلی دوست دارم.. دیدن پیر هایی که هنوز خودشون دوست دارند کار های خودشون رو بکنند و نمی خوان تسلیم سن و سالشون بشن، اونهایی که با وجود زیادی سنّشون هنوز هم روحیه شادی دارند و از درون جوان هستند، واقعاً تحسین برانگیزند..
یک استادی بودند که چندین ماه پیش توی تلویزبون دیدم. اونقدر پیر بود که دیگه کتابهاشو حتی با عینک ته استکانی هم نمی تونست بخونه، و از ذره بین استفاده می کرد. گوشهاش هم خوب نمی شنید و برای اینکه باهاش مصاحبه کنند سوال ها رو درشت روی کاغذ می نوشتند و اون می خوند و جواب می داد.. ولی حافظش از من هم بهتر بود! همه تاریخها و اتفاقها رو خیلی خوب یادش بود و به سوالها تمام و کمال جواب می داد. وقتی برای مصاحبه رفته بودند خونش، خودش، با کمک عصا، با قد خمیده، این طرف و اون طرف می رفت و کتابهاشو نشون می داد.. چند وقت پیش فوت کرد.. خیلی تحت تآثیر قرار گرفتم که با اون سنش هنوز هم دست از تحقیق بر نداشته بود و متکی به خودش بود..
منظورم این نیست که همه پیر ها باید فیلسوف و محقق باشند، نه، همین که روحیه شون رو حفظ کنند و تسلیم و منفعل نباشند خیلیه..
خیلی ها که پیر می شن، و می فهمند که پیر شدند، خودشونو می بازند. فکر می کنند که دیگه همه چیز از اونا گذشته و دیگه توی دنیا، بین جوون تر ها، جایی ندارن.. و خودشونو می کشند کنار.. با آشناهاشون هم که هستند، بزرگترین تفریح و جالبترین موضوعی که می تونن راجع بهش حرف بزنند درد ها و مریضی هاشونه..!
بعضی از پیر ها انتظار دارن همه در خدمتشون باشند و هر اتفاقی که اطرافشون می افته باید به طور کامل در جریانش باشند.. بر عکس، بعضی هم همش معذبند و می ترسند که مبادا جایی را تنگ کرده باشند، مبادا حضورشون اضافی باشه... اکثراً هم فکر می کنند که دیگه خیلی چیزها از اونها گذشته و اینطوری حق لذت بردن از خیلی از خوشی های زندگی رو از خودشون می گیرن..
هیچکس دوست نداره فکر کنه که اون هم یه روزی پیر می شه.. دیگه نمی تونه تند تند راه بره، بدوه، راحت بنشینه و بلند بشه و هزار و یک جور چیزای دیگه! ولی بالأخره این اتفاق برای هر کسی می افته.. فکر میکنم آرزوی هرکسیه که موقع پیری زمین گیر و محتاج به دیگران نشه.. من هم همیشه همین رو آرزو می کنم.. ای کاش بتونیم همیشه در درون جوون بمونیم و گول ظاهر و بیرونمون رو نخوریم.

/ 3 نظر / 3 بازدید
moon

سلام.من بلاگتون رو از نظری که توی بلاگ ليلا داده بوديد پيدا کردم و خوشحالم که پيدا کردم چون خيلی قشنگه.در ضمن اميدوارم دلت هميشه جوون بمونه .راستش وقتی ديدم واسه ليلا نوشتی که اگه در زمينه ی لينک گرفتن مشکل داشتی به خودم بگو کلی بهش حسوديم شد آخه منم کلی ناواردم.به هر حال خوشحال ميشم که يه سری هم به بلاگ من ودوستم بزنی.ممنون

فاضلی

سلام رضوان خانم عزیز. خدا دنِیا و آخرت مخترع و مبدع اینترنت را آباد کند که زمینه بروز استعداد های درخشان و نفس های پاک و چهرهای زیبایی مثل شما را فراهم ساخت. واقعآ نوشته هایت زیبا و سازنده و انسانی است. اميدوارم چون مادر ترزا هميشه برای مهربانيُ گذشت و دوستی بنويسيد و در خدمت به انسانیت موفق باشید.

leila

رضوان عزيزم سلام وشرمنده از اين دير کرد!!! الان کلاس کامپيوتر دارم برگشتم يک ای ميل مفصل برات می نويسم....