دنياي بزرگِ آدمهای کوچک


برداشت یک بچه یکی دو ساله از محیط اطرافش چه جوریه؟.. مسلماً در حدّ چیزهایی که دور و برش توی خونه یا حد اکثر پارک، می بینه و می تونه اونها رو لمس کنه و هر روز هم یک چیز کوچولوی تازه کشف می کنه و یاد می گیره.. در واقع برداشت آدمها هم از جهان درست همینطوریه.. در حد چیزهایی که اطراف می بینند و کم کم ماهیت اونها رو کشف می کنند..

دانشی که ما امروز از دنیا داریم، در مقابل عظمت جهان، مثل دانش یک کودکه نسبت به یک دانشمند.... تازه ۳۴ سال پیش انسان دستشو دراز کرد تا ببینه که اون شئ نورانی که شبها توی آسمون می درخشه، چیه! و تازه اون موقع بود که انسان تونست به ماه برسه.. ماه نزدیک ترین جرم آسمانی به زمینه.. و انسان که خیلی اجرام قشنگ دیگه ای رو توی آسمون دیده، هنوز دستش به هیچکدوم از اونها نرسیده..

ولی به هر حال تصور اینکه ۳۴ سال پیش مردم تونستند اولین قدم گذاشتن بر ماه رو به صورت زنده از تلویزیون تماشا کنند، خیلی هیجان انگیزه.. تاریخ ۲۰ جولای ۱۹۶۹.... آپولو ۱۱ به ماه رسید.. وقتی" نیل آرم استرانگ" به ماه قدم گذاشت، مردم دنیا تماشاگر بودند، و این جمله رو گفت: " اين يک قدم کوچک براي يک انسان است و يک گام بزرگ براي بشريت." ..

واقعاً دیدن کره زمین، به عنوان جایی برای بودن و جایی برای تعلق داشتن، از محلی خیلی دور، چقدر زیبا می تونسته باشه! نيل آرم استرانگ درجایی گفته: " ناگهان متوجه شدم که آن نخود بسيار کوچک، زيبا و آبي رنگ، زمين است. يک چشمم را بستم و انگشت خود را جلوي آن گرفتم، و انگشت من سياره زمين را پوشاند. احساس نکردم که يک غول هستم، بلکه احساس کردم که بسيار بسيار کوچکم." ... اون عظمت دنیا و کوچکی انسان رو درک کرده بود.

/ 11 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
nooshnoosh

من هم تو همين عظمته موندم. کی ميشه ما بريم ماه! از لينک هم بی نهايت ممنون

سعيد

سلام عزيز . وقتي توي وبلاگم پيغامت رو خوندم خيلي خوشحال شدم كه به من سر زدي . باز اون ورا بيا .

leila

سلام. ..واقعا نمی دونم چی بگم!

Dabirkol

مطلبتون رو خوندم قشنگ و رومانتيک بود. ممنون که به ما سر ميزنيد. درضمن شمارشگر سايتم رو با راهنمايي شما درست كردم. خيلي خوبه آدم اوضاع مياد دستش. بازم ممنون.

داني كوچولو

سلام آقا رضوان. چه وبلاگ قشنگی داری. اومده بودی به صفحه آزمايشی من(Exam) اومدم بازديد پس بدم که با شما آشنا شدم.خسته نباشی.يا علی

رضوان

دانی کوچولو من آقا نيستم! خانم هستم!!

فاضلی

سلام رضوان خانم عزيز. مطلب زيبا و موثری بود. ممکن خواهش کنم برای من هم يک شمارش گر مثل خودتان بگذاريد. يا بگوييد چطوری خودم اينکار را کنم. البته می بخشيد شما را زحمت می دهم.

Fazeli

امیل من هم بالاست می توانيد دستورالعمل را امیل کنید.

فضیل عیاض

سلام. بيزحمت خواستی بيای بگو بيام دم در تا هديه رو بگيرم....

متين

سلام.وبلاگ جالبی داری نوشته هات خوندنيه.اميدوارم هميشه موفق باشی در ضمن خوشحال ميشم يه منم سر بزنی.